poniedziałek, 18 marca 2013


Manchester miasto w Anglii w hrabstwie metropolitarnym Wielki Manchester, stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny. Położony u podnóża gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Liczba mieszkańców 500 tys. Założony w 1086 roku obok rzymskiej warowni pod nazwą Mamucium lub Mancunium. Jeden z ośrodków rewolucji przemysłowej. Dziś centrum życia kulturalnego i naukowego, drugie po Londynie. Wielkie centrum przemysłu włókienniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, samochodowego, lotniczego, papierniczego i odzieżowego. Siedziba drużyny piłkarskiej Manchester United.



Brighton jest miastem w Wielkiej Brytanii, w Anglii, leżącym w hrabstwie East Sussex, nad Kanałem La Manche.



Birmingham to jedno z największych miast w Wielkiej Brytanii. Leży ono w hrabstwie metropolitarnym West Midlands a liczba ludności przekracza 1 mln mieszkańców. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1086 roku. Początkowo była to targowa osada, która wraz z rozwojem przemysłu metalowego przekształciła się w duży ośrodek produkcyjny. Miejsce to zasłynęło z rewolucji przemysłowej w XVIII wieku. Powstała tam pierwsza fabryka maszyn parowych. Pełny rozwój nastąpił jednak dopiero w XIX wieku. Obecnie Birmingham jest stolicą brytyjskiego przemysłu samochodowego, a od roku 1976 także centrum targowym. Znajdują się tu między innymi siedziby takich zakładów, jak "Rover" i "Cadbury". Te drugie swoje istnienie rozpoczęły od niewielkiej kawiarni pana Johna Cadbury.


Bath jest niezwykle popularnym brytyjskim miastem, leżącym w hrabstwie Somerset w Anglii i w pełni zasługującym na swoją nazwę. W języku angielskim „bath” oznacza kąpiel, co odpowiadałoby charakterowi miasta, bogatego w źródła termalne i rzymskie łaźnie

 







Belfast jest  największym miastem Irlandii Północnej, położone jest u ujścia rzeki Lagan.










Harrods- luksusowy dom towarowy na Brompton Road, w dzielnicy Knightsbridge, w Londynie. Oprócz domu towarowego w skład Harrods Group wchodzą Harrods Bank, Harrods Estates, Harrods Casino, Harrods Aviation i Air Harrods.
Londyn - Harrods Londyn - HarrodsLondyn - HarrodsLondyn - Harrods

Pałac Buckingham-oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów. Największy na świecie pałac królewski wciąż pełniący swą pierwotną funkcję. Oficjalna londyńska rezydencja królowej. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii.
Londyn - Pałac Buckingham Londyn - Brama do pałacuLondyn -

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich
Londyn - Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w GreenwichLondyn - Obserwatorium w Greenwich
Big Ben
Londyn - Big Ben Londyn - Big BenLondyn - Big benLondyn - Big BenLondyn - Londyn -
London Eye
Londyn - London Eye Londyn - London EyeLondyn - London EyeLondyn - Londyn - London Eye

Szał zakupów w Londynie
Podczas pierwszej wizyty w Londynie trudno od razu udać się na zakupy. Trzeba przecież zobaczyć Big Bena, Tower of London, Katedrę św. Pawła, czy też przejść się pod Pałac Buckingham albo do Hyde Parku. Jednym słowem, wypada najpierw poznać najważniejsze zabytki Londynu oraz historyczne i kulturowe symbole Wielkiej Brytanii. Podczas kolejnych wizyt w Londynie można jednak pozwolić sobie na trochę więcej luzu, można odstawić zwiedzanie na dalszy plan i dać się ponieść szałowi zakupów. O sile i prestiżu miasta nie zawsze świadczą tylko jego zabytki i historia, ale także czynniki o wiele bardziej nam współczesne. Jednym z nich jest ilość luksusowych domów towarowych. Pod tym względem Londyn znajduje się w ścisłej światowej czołówce, obok Paryża, Nowego Jorku czy też Mediolanu. Wszystkim zapewne znany jest londyński Harrods, zlokalizowany przy Brompton Road, w ekskluzywnej dzielnicy Knightsbridge. W okazałym, 7 – piętrowym budynku, swoje sklepy mają największe światowe marki, żeby wymienić tylko Chanel, Mulberry, Yves Saint Laurent, czy też Dolce&Gabbana. W Harrodsie warto też zajrzeć do działu spożywczego, gdzie można znaleźć wiele ekskluzywnych produktów, w tym m.in. wyśmienite alkohole. Innym znanym domem towarowym jest w Londynie Harvey Nichols, zlokalizowany w tej samej co Harrods dzielnicy, przy ulicy Knightsbridge. I tutaj zagościły najbardziej znane światowe marki, a od 1996 r. Harvey Nichols jest spółką akcyjną notowaną na London Stock Exchange. Do trójki wielkich domów towarowych w Londynie zaliczymy jeszcze Selfridges, zlokalizowany przy Oxford Street, jednej z najbardziej zatłoczonych ulic Londynu.  

Camden Market, zlokalizowany w północnej dzielnicy Londynu – Camden Town - jest z pewnością całkowitym przeciwieństwem luksusowych domów towarowych, co nie oznacza że gorszym. Na tym słynnym bazarze kupić można tak ubrania, jak i przedmioty rękodzieła artystycznego, a także można się tu doskonale pożywić (wiele mniejszości etnicznych serwuje na Camden Market swoje specjały). Główny dzień handlowy przypada na niedzielę, ale tłumnie jest tu także w soboty, a wiele straganów stoi w tym miejscu również w ciągu tygodnia. Podobny asortyment znajduje się w Covent Garden, artystycznej dzielnicy Londynu, choć panuje tu zdecydowanie inna atmosfera. Camden Market to po prostu bazar, a sprzedawcy wystawiają swój towar na straganach. Natomiast w Covent Garden handel ma już miejsce w sklepach. Można tu jednak kupić podobne wytwory rękodzieła, biżuterię, zabawki, a także np. żywność organiczną. Convent Garden najlepiej jest odwiedzić tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Mimo tłoku, panuje tu doskonała atmosfera i można tu nabyć wiele unikalnych prezentów.  
Harrods-najbardziej luksusowy sklep w Londynie.
The Beatles 
 The Beatles to jedna z najbardziej znanych grup muzycznych w historii muzyki rozrywkowej. Czterech sympatycznych chłopców w miejscowości Liverpool podbiło serca ludzi na całym świecie, a chociaż zespół nie istnieje od wielu lat muzyka nadal jest grana i słuchana, znajdując wielu naśladowców. Początek istnienia grupy wiąże się z rokiem 1955 kiedy to z inicjatywy Johna Lennona powstał zespól o nazwie The Quarrymen, od szkoły, do której uczęszczał Lennon. Stały skład właściwie nigdy się nie ustalił z powodu samego założyciela, który nie mógł dogadać się z członkami. Grupa grywała niewielkie koncerty, ale przełomem było przyprowadzenie na jeden z nich Paula McCartney’a. John miał wówczas 16 lat a Paul 14. Po krótkiej prezentacji swoich umiejętności McCartney został przyjęty do zespołu. Chociaż piosenki pisali na zmianę umówili się, ze zawsze będą pod nimi figurować oba nazwiska. Od tego czasu duet Lennon – McCartney stał się najsłynniejszym  duetem świata. Kolejnym nabytkiem „na dłużej” był George Harrison, który dzięki ambicjom i uporowi został drugim gitarzystą. Ostatnim członkiem został perkusista Pete Best, który jako jedyny z tego składu nie przetrwał do końca istnienia grupy. Okresowo w zespole grał także Stuart Sutcliffe, który jednak z uwagi na niewielkie umiejętności muzyczne był bardziej figurantem niż muzykiem. W tym czasie kilkakrotnie zmieniała się nazwa zespołu - z The Quarrymen na Johnny and the Moondogs, potem na Long John and the Silver Beatles, The Silver Beatles, a ostateczną nazwą stało się The Beatles, co po naszemu oznacza Żuki, tyle, że pisane z błędem.Koniec kariery wieńczy mniej popularny, nagrany w sierpniu 1969 album Abbey Road ze słynnym zdjęciem Beatlesów przechodzących przez ulice na pasach. Zdjęcie i album były swojego rodzaju pożegnaniem, ale podtekst sprawił, ze poszła fama o rzekomej śmierci Paula. W końcu stycznia 1970 roku grupa na dachu budynku Apple Corp. dała wspólnie ze swym dawnym, jeszcze hamburskim przyjacielem Billy'm Preston'em swój ostatni koncert, który trwał tylko 42 minuty, gdyż potem muzycy zostali zabrani przez policję. W marcu John ożenił się z Yoko, Paul z Lindą Eastman, a Ringo doczekał się drugiego dziecka. Kontakty znacznie się rozluźniły. Jedyną osobą, której zależało jeszcze na utrzymaniu współpracy był Paul, niestety był to już koniec Beatlesów. W sumie Beatlesi nagrali 12 albumów studyjnych, z których aż trzy doczekały się diamentowej płyty.

Polonia w Wielkiej Brytanii 
Na przełomie wieku XIV i XV Polacy w Anglii pojawiali się raczej sporadycznie.  Głównie byli to kupcy i w mniejszym stopniu wysłannicy królewscy. Kontakty polsko – angielskie dotyczące kultury zapoczątkowane zostały dopiero w wieku XVI. Z upływem czasu w Anglii pojawiały się nowe i odgrywające znaczna rolę w historii tego kraju osobistości pochodzenia polskiego. W tym samym okresie wielu młodych Polaków studiowało na uniwersytetach angielskich. W drugiej połowie XVII wieku w Londynie osiedliła się grupa braci polskich – arian, radykalnego ruchu społeczno – religijnego, który był zwolennikiem antytrynitaryzmu.  Po raz pierwszy polscy uchodźcy polityczni pojawili się w tym kraju zaraz po upadku powstania kościuszkowskiego w roku 1794. Kolejne fale emigracji nastąpiły w i po okresie powstania listopadowego w latach 1830 – 1831. Wtedy to właśnie pojawiły się pierwsze organizacje takie jak Towarzystwo Demokratycznej Polski czy Lud Polski. Kolejne płaty emigrantów polskich przybywały w zgodzie z okresami historycznych wydarzeń: po Wiośnie Ludów w 1848 roku czy powstaniu styczniowym w latach 1863 – 1864. Dopiero pod koniec XIX wieku przybyły do Anglii pierwsze grupy Polaków poszukujących pracy i lepszego zatrudnienia. Z końcem wieku XIX Wielką Brytanię zamieszkiwało około 2 tysięcy Polaków. Z okresem wybuchu I wojny światowej ożyły nadzieje na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Powstawały polskie stowarzyszenia i szkoły, a po roku 1918 wielu Polaków wróciło do kraju.

Obecnie szacuje się, że  na terytorium Wielkiej Brytanii mieszka około 150 tysięcy osób pochodzenia polskiego. Największym ich skupiskiem jest Londyn (40 tysięcy osób), następnie Manchester (około 6 tysięcy), Birmingham, Bradford, Edynburg oraz Glasgow. Społeczność polska w tym kraju ulega zmianie. Pokolenia powojenne kurczą się, zanikają organizacje kombatanckie, w roku 1991 rozwiązały się władze RP na uchodźstwie, a kolejne z pokoleń po prostu się asymilują. Obecnie nie brak polskich akcentów. Istnieje jedyna jak na razie polska stacja radiowa mniejszości polskiej nadająca w systemie naziemnym – PRL24. W roku 2005 powstało Stowarzyszenie Polaków w Wielkiej Brytanii – Poland Street. Ciekawym miejscem jest też restauracja Ognisko Polskie, w której znajdują się portrety wybitnych Polaków autorstwa Barbary Kaczmarowskiej – Hamilton.

Tradycje w Wielkiej Brytanii

 Wielka Brytania jest państwem wielonarodowościowym, gdzie mieszają się obyczaje i kultury. Większość mieszkańców stanowią Anglicy, Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy, zaś mniejszość: Żydzi, Hindusi, Słowianie oraz ludność azjatycka i afrykańska. Wielka Brytania słynie ze znakomitych uniwersytetów (Oxford, Cambridge, Imperial College, University College London), wspaniałych naukowców (James Watt, Isaac Newton, Charles Darwin) i wybitnych pisarzy (William Shakespeare, Charles Dickens, Jane Austen, J.R.R. Tolkien i in.). Wielka Brytania odgrywa też dużą rolę w sporcie, była miejscem narodzin wielu dyscyplin sportowych, takich jak: krykiet, rugby, golf, polo, piłka nożna.Jedzenie w Wielkiej Brytanii dzieli się na 3 posiłki. Tradycyjne śniadanie składa się z: pomidorów, jajek, bekonu, kiełbasy i prażonego chleba. W niedzielę spożywa się najczęściej Roast dinner, w którego skład wchodzi: pieczone mięso, pieczone ziemniaki, warzywa i pudding Yorkshire. Każdego dnia o 17.00 odbywa się Tea Time, czyli rytuał picia herbaty (przeciętny Brytyjczyk wypija dziennie około 8 filiżanek herbaty).Podczas Świąt Bożego Narodzenia Brytyjczycy (podobnie jak Polacy) ubierają choinkę, kupują prezenty, które umieszczają w specjalnych skarpetach i wieszają w miejscach, gdzie najłatwiej może dostać się Święty Mikołaj (najczęściej przy kominku). W czasie Świąt dzieci biorą udział w przedstawieniach teatralnych na motywach znanych bajek. Pierwszego dnia Świąt szuka się pończoch z prezentami. A następnie rodziny jedzą wspólny posiłek w postaci: pieczonego indyka, gęsi bądź wołowiny, puddingu Christmas z suszonymi owocami oraz babeczek z suszonymi owocami (mince pies). Znanym zwyczajem świątecznym jest pulling of Christmas crackers. Cracker to niewielki rulonik z papieru, wewnątrz którego umieszcza się małe zabawki, kapelusiki świąteczne, błyskotki albo zagadki. Crackers otwiera się pierwszego dnia Świąt. By dostać się do tego co jest w środku dwoje ludzi musi ciągnąć za jego końce. Zgodnie z tradycją, tego dnia wygłasza przemówienie królowa.

 


Walia-zajmuje mniej niż jedną dziesiątą całkowitej powierzchni Zjednoczonego Królestwa, rozciągając się na 20 758 kilometrach kwadratowych. Jest ona w większości pokryta górami i wyżynami na północy i w środkowej części a jedyne nizinne tereny znajdują się na południu regionu. Stąd też większość ludności Walii mieszka na terenach południowych i tu znajdują się główne miasta i ośrodki regionu np. Cardiff – stolica Walii, Swansea i Newport. Najwyższe góry Walii znajdują się w Snowdonii, w ich skład wchodzi m.in. Snowdon, najwyższy szczyt Walii (1085 m n.p.m.). Walia ma ok. 1200 kilometrów wybrzeża, na którym rozsiane jest kilka większych wysp. Największą i najważniejszą z nich jest Anglesey na północnym- zachodzie.

Anglia-stanowi nieco ponad połowę całkowitego obszaru Zjednoczonego Królestwa, zajmując powierzchnię 130 410 kilometrów kwadratowych. Większość jej terenu pokrywają niziny. Wyżyny znajdują się w jej północno- zachodniej części o obejmując góry Kambryjskie (w Krainie Jezior), góry Pennińskie Exmoor i Dartmoor. Głównymi rzekami są Tamiza, Severn i Humber. Największą górą Anglii jest Scafell Pike (978 metrow n.p.m.)znajdujący się
 w Krainie Jezior. W Anglii jest wiele dużych miast
 i miasteczek. Do najważniejszych należą: Londyn, największe miasto na świecie liczące sobie wraz z przedmieściami 12 milionów mieszkańców (2006 r.), Birmingham, Leeds i Manchester, wszystkie trzy liczące sobie ponad 2 miliony mieszkańców, Liverpool i Sheffield, zamieszkałe prze ponad 1 milion ludzi.Anglia to kraina zamków i legend.

Szkocja- zajmuje około jedną trzecią powierzchni Zjednoczonego Królestwa, pokrywając obszar 78 772 kilometrów kwadratowych włączając w to prawie 800 wysp, w tym Orkady, Hebrydy i Szetlandy. Prawdopodobnie sama whisky została przywieziona do Szkocji przez Celtów, jednak nie wiadomo skąd oni znali sposób jej produkcji, ale to właśnie Szkoci byli tym narodem, który z tego trunku stworzył swoiste dzieło sztuki. W XVI i XVII wieku whisky była już częścią życia każdego Szkota, i być może naturalny brak sympatii Anglików doprowadził do wprowadzenia wysokich podatków, które przybrały niebotyczne rozmiary po unii w 1707 r. Było to powodem powstania ogromnej ilości nielegalnych destylarni. Dopiero w roku 1823 uchwalono ustawę pozwalającą na legalną produkcję whisky, obłożoną rozsądnymi podatkami. Światową popularność whisky zaczęła zyskiwać pod koniec wieku XIX. Dziś whisky jest sprzedawana niemal na całym świecie.Pierwsze ludy nieindoeuropejskie zaczęły osiedlać się w Szkocji od III tysiąclecia p.n.e., od połowy I tysiąclecia osiedlali się tam Celtowie. Rzymianie podejmowali kilkakrotne próby zdobycia tych terenów, jednak w 211r. wycofali się za linię zbudowanego w 122r. Wału Hadriana, który wyznaczał północne granice cesarstwa. W III w. z Irlandii zaczęły napływać plemiona celtyckie, zwane Szkotami. Pomiędzy VI a IX w. powstały królestwa Szkotów, Piktów, Anglów, i Brytów. W 843 r. państwo Piktów i Szkotów zostało zjednoczone przez Kennetha I MacAlpine`a. Na początku XI w. królestwo Szkocji powiększyło się o Lothian i Strathclyde oraz o północną Nortumbrię z miastem Edynburg. Tron Szkocji objął w połowie XI w. król Malcom III. Szkoci próbowali zrzucić swą zależność od Anglii, jednak skończyło się to opanowaniem Szkocji przez Edwarda I. W roku 1305 wybuchło powstanie dowodzone początkowo przez W. Wallace'a, później przez Roberta Bruce'a, który w 1306 objął tron szkocki jako Robert I. Ostateczne zwycięstwo nad Anglikami Szkoci odnieśli w bitwie pod Bannockburn w 1314 r. w roku 1328 traktatem w Northampton Anglia formalnie uznała niepodległość Szkocji.
Kuchnia Brytyjska
Kuchnia Wielkiej Brytanii nie cieszy się najlepszą opinią, zarówno wśród smakoszy, jak i zwykłych zjadaczy chleba. Mimo to, kryje w sobie bogactwo i historię. Najbardziej znany jest rytuał picia herbaty  (at five o’clock), albo kultowa potrawa - ryba z frytkami z dodatkiem octu. Wielka Brytania dzieli się na cztery regiony: Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną, obecnie zjednoczone są pod jedną Koroną. Pomimo wspólnego systemu politycznego, kraje te zachowały swą odrębność językową, kulturową, oraz właśnie - kulinarną. 
Upodobania kulinarne Brytyjczyków nie różnią się zbytnio od gustów pozostałych europejczyków. Na śniadanie (cooked breakfast lub great British breakfast) podaje się najczęściej plastry pieczonego bekonu, smażone jajka, fasolka, płatki na mleku, tosty, sok pomarańczowy oraz kawę. Lunch, podawany jest między godziną 12.00, a 14.00, w jego skład wchodzi: lekkie danie w postaci serów, chleba i marynowanych warzyw. Dinner to główny posiłek dnia, podaje się go późnym popołudniem. Supper to lekka kolacja.
Herbata
 Anglicy są słusznie postrzegani jako najwięksi na świecie miłośnicy herbaty. Napój ten stanowi dla nich lekarstwo na wszystko. Zgodnie z tradycją herbatę pija się przed godziną piątą po południu. Do herbaty podaje się ciasteczka: Scone, Crumpet, Muffin lub Teacake.

 Typowe brytyjskie śniadanie.
  • Na Zjednoczone Królestwo mówi się potocznie Anglia lub Wielka Brytania. Jednakże, Anglia to tylko nazwa jednej z części składających się na całe państwo a Wielka Brytania to wyspa, na której znajdują się: Anglia, Szkocja i Walia. Pełna nazwa Państwa to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
  • 1 na 8 osób zamieszkujących Anglię mieszka w Londynie.
  • Heathrow to największy port lotniczy Europy i pierwsze pod względem ilości obsługiwanych pasażerów lotnisko na świecie
  • Największą temperaturą zanotowaną w Anglii było 38.5°C w Brogdale, Kent 10 sierpnia 2003
  • W Londynie żyje 12 milionów ludzi - jest to największe europejskie miasto
  • Drugie pod względem liczby ludności miasto w Wielkiej Brytanii - Birmingham zamieszkuje ponad siedem razy mniej ludzi niż w Londynie.
  • Anglicy są najbardziej otyłym narodem w europie - 22.3% mężczyzn i 23% kobiet jest otyłych
  • Najwyższą górą w Wielkiej Brytanii jest Ben Nevis w Szkocji - ma wysokość 1343 metrów
  • Anglicy co nie trudno się dziwić piją najwięcej na świecie herbaty - 2,5 raza więcej niż Japończycy i 22 razy więcej niż Francuzi czy amerykanie.
  • Uniwersytet Oxforda miał kiedyś prawo zabraniające studentom wnoszenia do klas łuków i strzał.
  • Policja w Wielkiej Brytanii nie nosi broni palnej - jedynie w nagłych wypadkach.
  • Szkoły publiczne w Anglii są w rzeczywistości bardzo drogie - kosztują średnio 13500 funtów za rok. Zwykłe szkoły które są darmowe nazywane są szkołami stanowymi - Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie nie odbyły się w Atenach w 1896 roku ale w małym mieście Much Wenlock w 1850 roku - zainspirowały one francuskiego barona Pierra Coubertina do zorganizowania olimpiady ćwierć wieku później w Atenach. - Najstarsze publiczne ZOO otwarto w Londynie w 1828 roku
  • Londyńskie lotnisko Heathrow jest największe na świecie pod względem ilości międzynarodowych pasażerów i trzecie pod względem wszystkich pasażerów.
  • Londyn jest największym na świecie centrum finansowym - Jednym z głównych towarów eksportowych Anglii jest wołowina
  • Pierwszym budynkiem, który wyprzedził pod względem wysokości Wielkie Piramidy była katedra Lincoln wybudowana w 1280 roku.
  • 97 % anglików posiada samochód.
Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania, Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Guernsey, Jersey i Wyspa Man, posiadają odrębny status dependencji Korony brytyjskiej i nie wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa.